Rezumatele meciurilor din Bundesliga!

Rezumatele etapei din Bundesliga sunt chiar aici! Trebuie să vezi ce goluri spectaculoase au fost în acest week-end!

Show-ul fotbalistic a revenit, după pauza cauzată de pademia mondială, într-unul dintre cele mai tari campionate ale lumii, Bundesliga. Etapa 26 a consemnat spectacol pe stadioanele goale din Germania, în doar un singur meci nu s-a marcat, iar media reușitelor a fost de 3 goluri pe meci.

Hoffenheim – Hertha Berlin 0-3

La începutul partidei, gazdele porneau favorite, datorită poziției din clasament. Dar se pare că această pauză a fost de bun augur pentru băieții antrenați de Bruno Labbadia. Prima repriza a fost lipsită de evenimente notabile, cea mai mare ocazie fiind a lui Cunha, în minutul 42, care a fost la un pas de a debloca tabela.

După pauză, lucrurile au început să meargă mult mai bine pentru Hertha, care au deschis scorul prin autogolul lui Kevin Akpoguma, cu o deviere ghinionistă, în urma șutului fundașului stânga. Pekarik. Două minute mai târziu, Ibisevic primeste o centrare perfectă din partea stângă, iar lovitura sa de cap majorează diferența la 2-0,

Băieții din capitala Germaniei nu s-au oprit aici și au mai înfipt odată cuțitul în rană gazdelor, Cunha pătrunde ușor din lateral, în careu și cu un șut năpraznic stabilește scorul final, 3-0.

Din păcate, acest rezumat a fost șters, din cauza drepturilor de televizare.

Rezumat Bundesliga. Dusseldorf – Paderborn 0-0

Poate cel mai neinteresant meci al etapei, din punct de vedere al pozițiilor din clasament s-a dovedit a fi sec până la final, cu un 0-0, care nu ajută pe niciuna dintre formații.

Derby-ul de la retrogradare s-a încheiat nedecis și le afundă mai rău pe cele două. în zona roșie. Totuși, Dussledorf a bâtut cu 3-0 la bare, dacă ar conta la ceva statistica aceasta. Nu avem un rezumat pentru acest meci, din Bundesliga.

Augsburg – Wolfsburg 1-2

Un meci extrem de important pentru Wolfsburg, în lupta pentru cucerirea unui loc care să le asigure participarea în cupele europene.

Aceștia s-au conformat și au plecat de la Augsburg cu toate cele 3 puncte, prin golurile marcate de Steffen și Ginczek, după o fază superbă reușită de Mbabu, care i-a pus golul pe tavă.

Jedvaj a punctat pentru gazde, în minutul 54, ba chiar aceștia puteau trece în avantaj, dar, în minutul 67 golul înscris de Uduokhai a fost anulat, după consultarea sistemului VAR.

Rezumat Bundesliga. RB Leipzig – Freiburg 1-1

Toată lumea se aștepta la un meci cu foarte multe goluri pe Red Bull Arena, unde gazdele erau favorite certe și nu aveau voie să se încurce, pentru a rămâne pe podiumul clasamentului. Totuși, Freiburg le-au pus foarte mari probleme și au deschis scorul în minutul 34 prin Gulde.

În minutul 77, Poulsen a reaprins speranțele echipei, după ce a marcat golul egalizator. Cu toate acestea, Freiburg a fost cât pe ce să ofere o lovitură de teatru, dar golul înscris de Robin Koch a fost anulat după intervenția sistemului VAR, pentru o poziție milimetrică de offside.

Rezumat Bundesliga. Borussia Dortmund – Schalke 4-0

Cel mai așteptat meci al weekend-ului a fost Revier Derby, episodul 156 consemnează a 53-a victorie pentru galben-negri și primul din istorie fără suporteri. A fost și a 800-a victorie în Bundesliga, pentru Borussia.

Meciul a fost dominat de la un capăt la celălalt de gazde, care s-au impus rapid prin golurile marcate de Haaland, Hazard și dubla lui Guerreiro.Înainte să deschidă scorul, Halland a fost înjurat de un adversar! Poți vedea faza AICI

Eintracht Frankfurt – Borussia Monchengladbach 1-3

Meciul de sâmbătă, de la 19 30, a consemnat și cel mai rapid gol al etapei, Alassane Plea a deschis scorul, în minutul 1, pentru ca, 6 minute mai târziu, Thuram să modifice tabela la 0-2. Bensebaini din penalty, în minutul 73 a făcut să pară clară soarta partidei.

Andre Silva a marcat golul de onoare al gazdelor, care sunt mai aproape de retrogradare, decât de locurile europene. Gladbach încheie etapa pe locul 3.

Rezumatul partidei poate fi urmărit AICI.

Rezumat Bundesliga. Koln – Mainz 2-2

Primul meci de duminică a fost spectaculos, cu 4 goluri și o revenire frumoasă a oaspeților. S-a văzut că, gazdelor le-a lipsit talismanul norocos, țapul Hennes, mascota echipei, care a fost interzisă la acest meci, din cauza măsurilor de igienă împotriva coronavirus. Articolul despre ȚAP este AICI.

Rezumatul partidei este AICI.

Union Berlin – Bayern Munchen 0-2

Bayern era presată înaintea acestui meci, după ce Borussia Dortmund se apropiase la un singur punct. Jocul a fost destul de șters pentru bavarezi, dar Union nu a produs probleme și astfel campiona en-titre s-a impus fără probleme, chiar și cu mai puține ocazii notabile.

Lewandowski a ajuns la al 5-lea sezon consecutiv cu peste 40 goluri marcate, într-un sezon, după ce a înscris din penalty. în minutul 40 al partidei.

Werder Bremen – Leverkusen 1-4

Revelația Havertz a înscris o dublă, în 5 minute, în ultima partidă a etapei. Deși la pauză scorul era de 1-2, după ce. Gebre Selassie a marcat și a păstrat niște speranțe pentru gazde.

În a doua repriză, Leverkusen s-a distanțat clar, prin golurile lui Weiser și Demirbay, care au afundat-o și mai rău pe Werder, în subsolul clasamentului. Bremen poate să retrogradeze în liga a doua. după 39 ani, în Bundesliga.