Românii în lume! Ce au făcut stranierii în weekend

Fotbalul a reînceput în mai multe țări, prilej prin care vom prezenta în fiecare etapă situația fotbaliștilor români de peste hotare. Să aflăm ce au făcut stranierii în weekend-ul 30-31 mai.

Campionatele din vecinătatea României au dat drumul la treabă și astfel, stranierii noștrii au avut parte de meciuri în care să se dueleze, în Kisvarda – Ujpest fiind pe foaia de joc 4 români, iar la Cracovia – Jagiellonia, toți 3 au început titulari.

Bumba gólja az Újpest ellen

Ott azért elaludt az Újpest védője.Bumba szemfüles góljával szerzett vezetést a Kisvárda. A meccset itt nézhetitek élőben: https://bit.ly/2yQbAJC

Publicată de M4Sport pe Sâmbătă, 30 mai 2020
Golul lui Claudiu Bumba, sursa video
  • Andreas Calcan, a intrat la pauză și a luat cartonașul roșu după numai 9 minute, pentru oaspeți, în Kisvarda – Ujpest 1-0. – prima ligă a campionatului Ungariei
  • Claudiu Bumba, a evoluat până în minutul 95, când a fost schimbat, a încasat un cartonaș galben, în minutul 34 și a adus victoria echipei sale prin singurul gol marcat în meciul Kisvarda – Ujpest 1-0. – prima ligă a campionatului Ungariei.
  • Alexandru Băluță, a jucat până în minutul 57, când a fost schimbat, pentru gazde, în Slovan Liberec – Slovacko 3-1. – prima ligă a campionatului Cehiei.
  • Nicolae Stanciu. a evoluat până în minutul 72, când a fost schimbat și a fost omul meciului pentru echipa sa, după ce a marcat primul gol al partidei, din penalty, în minutul 21, iar apoi a furnizat două pase de gol, în minutul 56 și în minutul 61, în Slavia Praga – Jablonec 5-0. – prima ligă a campionatului Cehiei. VEZI AICI FAZELE LUI STANCIU
  • Darius Dacian Ghindovean, rezervă neutilizată pentru oaspeți, în Munchen 1860 – Duisburg 3-2. – liga a treia a campionatului Germaniei.
  • Sergiu Hanca, integralist pentru gazde, în Cracovia – Jagiellonia 0-1. – campionatul Poloniei.

Atacanți

• Liviu Antal a intrat pe teren în minutul 75, pentru gazde, în Zalgris – Riteriai 0-1. – prima ligă din campionatul Lituaniei.
  • Nandor Tamaș, jucător cu dublă cetățenie, română și maghiară, a intrat în minutul 68 pentru gazde, în Academia Puskas – Ferencvaros 1-1. – prima ligă a campionatului Ungariei.

Stranierii în weekend – Antrenori

• Constantin Gâlcă – echipa sa, Vejle a remizat pe teren propriu 1-1 cu Naesteved, în a doua ligă din Danemarca.

Acestea au fost performanțele stranierilor din acest weekend, dacă știți și alți fotbaliști români care au jucat, nu ezitați să ne spuneți despre ei, iar noi îi vom adăuga în următoarea etapă.