Stranierii în perioada 5-8 februarie

În cele 4 zile de monitorizare ( 5,6,7 și 8 februarie ) am avut un total de 35 de jucători ( 6 portari, 13 fundași, 11 mijlocași, 5 atacanți ) și 5 antrenori români implicați în meciurile din străînătate. Cel mai remarcat a fost Alexandru Mitriță ( FOTO ), cel care și-a serbat și ziua de naștere ( pe 8 februarie a făcut 26 de ani )

Portari

Florin Niță – a fost integralist și a apărat un penalty în victoria celor de la Sparta Praga, în deplasare cu Sigma Olomouc, scor 3-2 ( Cehia, prima ligă  ) VIDEO mai jos :

Penalty-ul apărat de Niță, la scorul de 2-2, minutul 84

Costel Pantilimon – rezervă neutilizată pentru Denizlispor, în egalul cu Antalyaspor, scor 1-1 ( Turcia, prima liga )

Andrei Radu – rezervă neutilizată pentru Inter, învictoria din deplasare a celor de la Inter, cu Fiorentina, scor 2-0 ( Italia, Serie A )

Ciprian Tătărușanu – rezervă neutilizată la AC Milan, în victoria 4-0 cu Crotone ( Italia, Serie A )

Árpád Tordai – rezervă neutilizată la MOL Vidi, în înfrangerea din deplasare cu Ferencváros, scor 2-0 ( Ungaria, prima liga )

Mihai Mincă – rezervă neutilizată la Kisvarda, în înfrangerea din deplasare cu Diósgyőri, scor 2-0 ( Ungaria, prima liga )

Fundași

Ștefan Radu – integralist în victoria celor de la Lazio, scor 1-0, cu Cagliari. Nota 7.4, conform Sofascore ( Italia, Serie A )

Alin Toșca – integralist în victoria lui Gaziantep, sco 2-0, cu Goztepe. Nota 7.3, conform Sofascore ( Turcia, prima liga )

Cornel Râpă – integralist pentru KS Cracovia, în înfrangerea cu 1-0, împotriva celor de la Pogoń Szczecin, din deplasare. ( Polonia, prima liga )

Alexandru Pașcanu – integralist pentru Ponferradina, în victoria cu 2-0, contra Alcorcón. Nota 7.1, conform Sofascore ( Spania, La Liga 2 )

Vlad Chiricheș – rezervă neutilizată la Sassuolo, în înfrangerea cu 1-2, contra Spezia ( Italia, Serie A )

Mihai Gusu – a fost integralist si a marcat golul victoriei pentru oaspeti, in meciul Giana Erminio – AlbinoLeffe, scor 0-1 . ( Italia, Serie C )

Vasile Mogoș – integralist la Chievo, în egalul din deplasare cu Salernitana, scor 1-1. Nota 7.1, conform Sofascore ( Italia, Serie B )

Adrian Rus – a fost titular, dar a primit cartonașul roșu în minutul 68′, in Ferencvaros – MOL Vidi, scor 2-0 ( Ungaria, prima liga )

Radu Drăguşin – nu a evoluat in Juventus – Roma, 2-0, dar a jucat 90 minute pentru echipa de U23, scor 6-0 cu Livorno

Mihai Popescu – integralist pentru Heart, în victoria din deplasare, scor 1-0 cu Ayr United ( Scoția, a doua divizie )

Ionuț Nedelcearu – integralist la AEK Athena, în înfrangerea contra celor de la Aris, scor 0-2 ( Grecia, prima liga )

Bogdan Țîru – integralist la Jagiellonia. în înfrangerea, scor 2-0 cu Wisla Cracovia ( Polonia, prima liga )

Andrei Rațiu – a fost rezervă neutilizată pentru Villareal, in egalul 2-2, din deplasare cu Elche, dar a jucat 90′ pentru formatia secunda cu Alcoyano ( Spania, liga a 3-a )

Mijlocasi

Alexandru Maxim – a fost titular, iar în cele 63 de minute a pasat decisiv pentru golul de 1-0. Gaziantep – Goztepe 2-0 ( Turcia, prima liga )

Răzvan Marin – integralist la Cagliari, în înfrangerea din deplasare cu Lazio, scor 1-0. Nota 6.6, conform Sofascore ( Italia, Serie A )

Nicolae Stanciu – 85 de minute pentru Slavia Praga, in egalul din deplasare cu Pribam, scor 3-3 ( Cehia, prima liga )

Marius Marin – integralist la Pisa, în înfrangerea de la Cremonese, scor 2-1. Nota 6.9, conform Sofascore ( Italia, Serie B )

Ianis Hagi – a evoluat 77 de minute pentru Rangers, în egalul din deplasare cu Hamilton, scor 1-1. Nota 6,7, conform Sofascore ( Scotia, prima liga )

Florentin Matei – 17 minute pentru Apollon, contra Karmiotissa, scor 1-1 ( Cipru, prima liga )

Mihai Bordeianu – integralist pentru oaspeti, în Damac FC – Al-Qadisiyah, scor 2-2 ( Arabia Saudita, prima liga )

Mihai Dobre – 27 minute pentru Dijon, în Montpellier – Dijon, scor 4-2. Nota 6.6, conform Sofascore ( Franta, Ligue 1 )

Vlad Dragomir – a debutat pentru noua sa echipa, Virtus Entella. A jucat 22 minute în Reggiana – Virtus Entella, scor 2-1 ( Italia, Serie B )

Alexandru  Băluță – a jucat 21 minute pentru oaspeti, în Zalaegerszegi – Academia Puskás, scor 1-2 ( Ungaria, prima liga )

Marius Corbu – a jucat 7 minute pentru oaspeti, în Zalaegerszegi – Academia Puskás, scor 1-2 ( Ungaria, prima liga )

Atacanți

Alexandru Mitriță – a intrat pe teren in minutul 69 al meciului Al Wehda – Al Ahli, la scorul de 2-2. In minutul 90+1 a reusit un gol dupa o actiune individuala, iar in minutul 90+4 a oferit si un assist ( Arabia Saudita, prima liga )

Dennis Man – a jucat 45 de minute, fiind intrat la pauza meciului Parma – Bologna. S-a terminat 0-3. Nota 5.5, conform Tuttomercatoweb ( Italia, Serie A )

Valentin Mihăilă – a intrat în minutul 70 al meciului Parma – Bologna, terminat 0-3. A fost notat de cei de la Tuttomercatoweb cu nota 6 ( Italia, Serie A )

Gheorghe Grozav – rezervă neutilizată la gazde, in Diosgyori – Kisvarda, scor 2-0 ( Ungaria,prima liga )

Adrian Stoian – a intrat în minutul 81 la oaspeti, in meciul Lecce – Ascoli, terminat 1-2. A fost notat cu nota 6.6 de Sofascore ( Italia, Serie B )

Antrenori

Adrian Ursea ( Nice ) – victorie, acasa cu Angers, scor 3-0 ( Franta, Ligue 1 )

Ladislau Boloni ( Panathinaikos ) – victorie, in deplasare cu Atromitos, sco 3-2 ( Grecia, prima liga )

Constantin Gâlcă ( Vejle ) – victorie, in deplasare cu SønderjyskE, scor 0-1 ( Danemarca, prima liga )

Dan Petrescu ( Kayserispor ) – egal, in deplasare cu Erzurumspor, scor 1-1 ( Turcia, prima liga )

Marius Șumudică ( Rizespor ) – înfrângere, in deplasare cu Alanyaspor, sco 2-1 ( Turcia, prima liga )

Din toate aceste date colectate, în cele 4 zile de monitorizare, constatăm următorul lucru : 13 jucători au fost integraliști. În total au reșit 2 goluri și 2 pase de gol + un penalty apărat de Niță

Dacă vrei să faci un QUIZ că să vezi cât de multe știi despre fotbalul românesc, dă click AICI