TOP 10 CEI MAI SELECȚIONAȚI ROMÂNI

Am avut sute de fotbaliști de-a lungul timpului care au evoluat în tricoul naționalei și care au dat totul pe teren pentru România. Iată-i pe cei care au adunat cele mai multe selecții pentru tricolori.

10. MIRCEA REDNIC / „PURIUL”- 83 selecții

Fundașul Corvinului Hunedoara, în momentul debutului la națională în anul 1981, Mircea Rednic a fost una dintre invențiile lui Mircea Lucescu.

Participă cu națională la Campionatul European din 1984, fiind titular în toate cele 3 meciuri din grupe și a mai a evoluat și la Campionatul Mondial din 1990 din Italia.

evomag.ro

La 29 de ani, pleacă de la Dinamo la Bursaspor și pierde contactul cu echipa națională, ultimul meci jucat sub tricolor fiind un amical cu Norvegia, în mai 1991.

MARIUS LĂCĂTUȘ / „FIARA”- 83 selecții

A debutat în echipa națională a României la începutul lui 1984, în Ecuador, în victoria tricolorilor cu 3-1. Pasul făcut spre Ghencea, în vara anului precedent, îl adusese și în anturajul naționalei conduse de Mircea Lucescu.

Momentul de aur a venit la Campionatul Mondial din 1990, în meciul împotrivă sovieticilor, “Fiara” a dat lovitura spre finalul primei reprize, în minutul 42. Primul gol al tricolorilor la un turneu final mondial după o pauza de 20 de ani. Tot atacantul Stelei a marcat și al doilea gol al meciului și Romania căștiga cu 2-0 în fața vicecampioanei europene. Atacantul stelei a mai evoluat la Campionatul European din 1996 și la Mondialul din 1998.

Meciul cu Tunisia din grupele competiției franceze a fost ultimul pentru echipa națională.

9. BOGDAN LOBONȚ / „PISICA”– 86 selecții

Pe 2 septembrie 1998, selecționerul României de atunci , Victor Piturca decide să îl introducă și să îl debuteze în minutul 82 al partidei România-Liechteinstein 7-0, pe Bogdan Lobonț.

La începutul carierei s-a luptat pentru postul de portar cu Bogdan Stelea,dar și cu accidentările. Cu toate acestea, el a ajuns unul dintre cei mai buni din generația să. “Pisica” a bifat un turneu final, EURO 2008.

Pe 8 iunie 2018, Bogdan Lobonț a bifat ultimul meci sub tricolori, când a intrat pe finalul amicalului cu Finlanda.

8. MICHAEL KLEIN – 90 selecții

S-a remarcat prin dăruirea de care dădea dovadă și prin disponibilitatea la efort pe care o avea. Debutul vine pe 9 septembrie 1981,din postura de jucător al Corvinului Hunedoara, într-un amical cu Bulgaria și își câștigă repede postul de titular în banda stangă pe poziția de apărător.

Reușește calificarea alături de tricolori la Campionatul European din 1984 și Campionatul Mondial din 1990. La ambele turnee finale joacă titular în toate meciurile.

În vara lui 1990 pleacă în Germania la Bayer Uerdingen. Ultimul meci sub tricolor îl joacă în toamna lui 1991. Pe 2 februarie 1993, la 33 de ani, moare în urma unui atac de cord. “A murit în teren, aidoma unui toreador în arenă” – relatează Eugen Evu.

7. BOGDAN STELEA – 91 selecții

Unul dintre cântecele suporterilor, “Nu vă fie frică/ Apară Stelica”, la adresa unuia dintre cei mai buni portari din istoria fotbalului românesc. În toamna lui 1988 debutează la echipa națională într-un amical cu Israelul, după ce îl înlocuiește pe Silviu Lung

A participat la 5 turnee finale : Campionatele Mondiale din 1990,1994,1998 si la Campionatele Europene (1996 și 2000).

elefant.ro

Cariera internațională se termină după un meci amical împotrivă Slovaciei , în 2005, Stelea având 38 de ani.

6. DAN PETRESCU / „BURSUCUL”- 95 selecții

Cariera impresionantă la echipa națională a început pe 29 martie 1989, în amicalul împotrivă Italiei.

Fundașul Stelei a lipsit la Coppa del Mundo din 1990 după ce a suferit o accidentare, dar nu ratează următoarele 3 turnee finale.La Mondialul din 1994 marchează golul victoriei cu SUA și deschide drumul tricolorilor spre optimile de finala. Participă alaturi de națională și la Campionatul European din 1996 și 2 ani mai traziu la Campionatul Mondial din Franța – 1998, unde înscrie un alt gol important, cel al victoriei, 2-1 contra Angliei .

În toamna lui 2000 joacă ultimul meci alături de tricolori și decide să se retragă după înfrângerea României, 0-3, în fața Italiei.

5.LASZLO BOLONI – 102 selecții

A debutat la 22 de ani, pe 24 septembrie 1975, în echipa națională, într-un meci cu Grecia.

Este primul fotbalist roman care a atins borna de 100 de selecții în echipa națională a României. A participat cu tricolorii la Campionatul European din 1984, unde a înscris golul din egalul, 1-1 cu Spania.

Ultimul meci în tricoul României îl joaca împotrivă Olandei, viitoarea campioană a Europei, în iunie 1988. În cei aproape 13 ani la echipa națională, Boloni i-a avut colegi pe unii dintre cei mai mari fotbaliști ai României: Nicolae Dobrin, Ilie Balaci și Gheorghe Hagi.

4. RĂZVAN RAȚ – 113 selecții

A debutat, în 2002, pe când avea 20 de ani, în fața Frantei, campioana mondială și europeană a momentului. Printre adversari se numărau Zidane, Pires, Henry, Vieira sau Petit.

Primul gol a venit în unul dintre meciurile de poveste ale echipei naționale a României. Tricolorii întâlneau Germania, în 2004, pe Stadionul Giulești, iar Raț înscria al doilea gol al victoriei cu 5-1. A prins două turnee finale de Campionat European, 2008 și 2016.

După turneul final se retrage din naționala tricolorilor. El a fost unul dintre cei mai constanti jucători din această perioadă, fiind titular incontestabil pe postul de fundaș stanga.

3. GHEORGHE POPESCU / „BACIUL”- 115 selecții

Debutul a venit pe 20 septembrie 1988, în victoria tricolorilor cu 3-0 în fața Albaniei. Primul gol l-a marcat în meciul cu Bulgaria, din preliminariile Campionatului Mondial din 1990. Golul s-a dovedit esențial în economia calificării la turneul final din Italia, România câștigând meciul cu 1-0.

În total “Baciul” a participat la 5 turnee finale, Campionatele Mondiale din 1990, 1994, 1998 și la Campionatele Europene din 1996 și 2000. În decembrie 1996, România câștigă cu 3-0 în fața Macedoniei și toate cele trei goluri au fost marcate de Gica Popescu. Următorul meci al naționalei se joaca la sfârșitul lui martie 1997. Tricolorii câștigă cu 8-0 în fata Liechtensteinului și patru goluri din cele opt sunt marcate tot de fundașul Barcelonei.

Ultimul meci al “Baciului” a fost cel cu Danemarca, din martie 2003. Românii pierdeau cu 2-5 și căpitanul naționalei se decide să spună stop și să se retragă, după o carieră impresionantă în care a ieșit de 6 ori cel mai bun fotbalist român.

2. GHEORGHE HAGI / ” REGELE” – 125 selecții

A debutat pe 10 august 1983, în egalul, 0-0, cu Norvegia. Avea 18 ani și deja se vorbea despre Hagi ca de unul dintre viitori mari fotbaliști ai României.

La 20 de ani primea pentru prima dată banderola de căpitan Numărul 10 al echipei naționale este considerat cel mai mare fotbalist român, iar performanțele sale în tricoul României nu vor putea fi egalate niciodat, 6 turnee finale : Trei Campionate Europene (1984, 1996 și 2000) și trei Campionate Mondiale (1990, 1994, 1998). În jurul sau s-a născut “Generația de Aur” și sfertul de finală din 1994 a fost Everestul carierei lui la echipa națională. “Cu golul contra Columbiei am atins imbosibilul.”, asta declară Hagi despre unul dintre cele mai celebre goluri marcate sub tricolor. A condus magistral echipa națională spre sferturile de finală și cu puțin noroc am fi putut ajunge în careul de ași al Mondialului din America. În 1998, după Mondialul francez, și-a anunțat pentru prima oară retragerea. Stadionul “Național” era plin de suporteri care priveau cu lacrimi în ochi cum eroul pășea spre legendă. Nimeni nu putea să conceapă națională fară Hagi, era imposibil. La mai puțin de un an după acest moment era convins să revină și să ajute națională să învingă pentru prima data Ungaria. Au fost 45 de minute electrizante și geniul a putut fi oprit doar de o căzătură a lui Hrutka peste umărul numărului 10 al tricolorilor.

Meciul cu Italia, din sferturile de finală de la EURO 2000, a fost ultimul în tricoul galben al României. Chiar dacă a ieșit de pe scena după un cartonaș roșu, Hagi rămânea în inima tuturor românilor.

1. DORINEL MUNTEANU – 134 selecții

Cel mai titrat fotbalist român în ceea ce privește selecțiile, Dorinel a fost un jucător polivalent și a jucat unde a fost nevoie, în banda stangă sau în mijlocul terenului. “Neamțul” a jucat timp de 16 ani pentru echipa națională, primul meci bifandu-l pe 23 mai 1991, în victoria cu 1-0 a Norvegiei în fața tricolorilor.

A prins 4 turnee finale : două turnee de Campionat European (1996 și 2000) și doua de Campionat Mondial (1994 și 1998). La EURO 2000 a fost magistral în meciul contra Angliei, golul lui din startul celei de-a doua reprize a dus scorul la 2-2 și a deschis drumul spre prima victorie a României la un Campionat European.

Ultimul meci a fost o partida amicala împotrivă Germaniei, în septembrie 2007, după ce “a slujit” echipa națională timp de 16 ani.